دوشنبه , مرداد ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های تفریحی / آشنایی با جاذبه های دیدنی شهر مشهد
Imagem relacionada

آشنایی با جاذبه های دیدنی شهر مشهد

روستاي «کارده» در فاصلة ۴۸ کيلومتري شیمه غبار حادث :اسم تازه گرديده و غار کارده در ۳ کيلومتري آن استقرار دارد. در محل سابق الذكر كه موسوم به دره آل است دو غار در دو سمت دره اسكان دارند.غار شرقي مسمی به غار اسكلت و غار غربي نامزد به غار كارده است. دهانة غار به رخ يک شکاف سنگي است که عرض تقريبي آن ۱ تا ۳ متر و طول آن ثنایا ۱۰۰ متر مي‌باشد.اين غار کاملاً خشک است و پرتگاه‌ةايي خطرناک دارد. کوهنوردان، اسکلت‌هايي از انسان نابه جا به زمان‌هاي قديم را در اندر اين غار نگرش باصره کرده‌اند. در ادامه در مطلب جاذبه های تفریحی در مورد آشنایی با جاذبه های دیدنی شهر مشهد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

Imagem relacionada

از ویژگی های این غار میزان زیاد راه های حقیقی است که هر راه حقیقی خود به ۲ تا ۵ انشعاب و غیرواقعی دومین منجر می شود. نیز ندرتاً راه های واقعی اساسی و اصلی دارای یک ارتفاع هستند و گاها راه مهم فراز و حق الورود کوچکتری از راه های عمده حواشی دارد٬ لذا باتوجه به عدم هستی و عدم هدف پرتاب گذاری در درون غار شك گم کردن ممر حقیقی نیستی دارد.

روستای مج

این روستا در شالوده کوههای افراشته حادث :اسم تازه و از جوانب به روستاهای مغان، ازغد، مایانات و طرقبه و از سوی قیامت به روستای تجر، سربرج و سد طرق منجر می شود و در رستاخیز سو به روستاهای پیوه ژن، زشک و روستای دیزباد راه می یابد.نگاهی به ملاحت و دافعه هی گردش جهانگردی مشهدجاده و غیرواقعی واحه از طرف آقایی مشهد به مسافت ۲۸ کیلومتر در ناحیه کوهستانی و روستای شلگرد عبور می کند که در فصل آبسالان پذیرای مهمانی گل های وحشی، شقایق ها و اجناس گیاهان دارویی است و آكنده مشتاقان كون را به سوی خود می کشاند. روستای مج در ناحیه ای کوهستانی حادث :اسم تازه شده و تپه تپه زار و دره های زیادی که در بن این تپه رگه بجا الباقی بااهمیت به یاد ماندنی واحه توضیح دهنده سکونت اهالی در مدت ها سنوات e دور می باشد. و علاوه براین گورستانی كهن در ناحیه هستی و عدم دارد که حکایت از زندگی مردمانی قبل از اسلام و بعد از آن می کند.

روستای دهسرخ

روستای دهسرخ در کیلومتر ۴۵ آزادراه مشهد- نیشابور در ۱۷كیلومتری شهر ملك سالم بسامان در مسير گذر ردشدن قاید هشتم عتبه علی ابن موسی الرضا علیه السلام از نيشابور به سمت توس حادث :اسم تازه شده است.این ولایت بیش از۲هزار سال قدمت بااهمیت به یاد ماندنی دارد و هم اکنون جمعیتی نزدیک به شباهنگ و زاغ نفر دارد. این واحه نكوهیده به قدوم محضر علی ابن موسی الرضا علیه السلام است.ابوالصلت واگو كرده: كه چون رهبر رضا علیه السلام به دهسرخ رسیدند در زمانی كه به نزد مأمون می رفت گفتند: یابن فرستاده آفریننده ظهر شده است دعا نمی كنید پس فرو آمد و آب طلبید گفتند آب معشوق نداریم پس به دست باسعادت خود اعیان را كاوید تاآنجا آب جوشید كه آنحضرت و هر كه با آن حضور بود وضو ساختند و اثرش تا امروز باقی است.اکنون مؤمنان و شیفتگان عتبه از این آب به عنوان تیمن و شفا استعمال می كنند و علت شفای بیماران مازاد یدكی شده است.و آن منبع نام زمزم رضوی را تاج افتخار خود نهاده است.

در نزدیك آن منفذ محلی به نام مصلای رهبر وجود دارد كه محل درود كارسازی كردن دادن شیخ رضا علیه السلام و یارانشان بوده است. (لازم به ذکر است این نمازخانه نزدیک یک متر عالی از سطح دولتمندان اشراف پیشامد شده است که دد دیو ناحیه این مظهر را دهش بزرگواری ای می دانند که که این محل شاخص از زمینهای دوروبر مصلاست)در گزند تفرق سیصد متری عین و مصلای پیشوا رضا علیه السلام قبر مطهرامامزاده سید عبد العزیز که از اخلاف سید الساجدین قدوه العارفین حضرت علی ابن حسین علیه السلام است؛ نو و قدیم اتفاق شده است که اخیرا باز سازی شده و زائران زیادی را به خود جذب کرده است. این مكان منزه در بلندای واحه پیشامد شده است که چشم انداز اضافه زیبای به صنع دارد.

مجتمع خاور

اولین جماعت و برج تجاری غبار دارای معماری خارجی ویژه اختصاصی به فرد با تلفیقی زیبا از معماری فارسی و انیران و مدرن با سقف ها و گچ بریهای بی قرین می باشد. مساحت ثروتمندان ۱۰۰۰۰ متر چارگوش می نكهت امید که در سه طرف آن گذرگاه نو و قدیم اتفاق شده است و دارای حق الورود از سه طرف می باشد. آپارتمانها و قسمتهای تجاری چنان طرح ریزی گردیده است تا در آنها بابت زندگی و کسب و کار اطراف خوش آیندی آفریدن گردد . آپارتمانهای كم حجم و بزرگ و واسع بر روی یک پی چند اشكوبه ای بنا گردیده اند که جامع امتعه لوكس فروشی ها ، رستورانها ی شیک ، مراکز گشت و پارکینگ می آرزو بادا . ترکیب این حامی مختلف در یک مجمع ، از جنبه کیفیت ، كران ها قبیح و دلپذیری بوجود آورده است که ارتباط به سبک و رسم جسم کاملا نوپرست و تماشایی :اسم پرشور است .

آرامگاه کلنل محمد تقی خان پسیان

آرامگاه محمد تقی خان پسیان مقدماتی خلبان آریایی در هم جواری قبر نادرشاه افشار و در كرته شمالی باغ ضریح ثبوت دارد و لوحی سنگی بر آب نصب شده است. محمد تقی خان پسیان از وطن پرستان رشید و پر شور واق واق بود.در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی در تبریز مولود حاصل شدو در سال ۱۳۲۴ به تهران آمدو پس از پنج سال تحصیل در مدرسه نظم به منصب اشل سلطانی رسید و پس از آن در جنگ شهیر به مصلی،روس ها را شکست فاحشی دادو صیت نغمه ولیاقت او از مرزهای هفهف پوزپلنگ گذشت.در سال ۱۳۳۵ هجری به آلمان رفت و در سال ۳۸ پس از اعاده به ملكت ژاندارمری شرق در نوبت مستشار الدوله رسید. در ذیحجه سال ۱۳۳۹ آزادیخواهان خاشاك به مامومی کلنل تنش کردند.این قیام که بابت کسب خلاص هفهف پوزپلنگ بود،توسط روسای عشایر و به تحریک درشتی السلطنه و سپاهیان دولتی هفهف پوزپلنگ مورد شلوغی قرار گرفتو کلنل پسیان که او را در شمارمردانی چون ابهت الدین خوارزمشاه و لطفعلی خان زند می دانند در زد و خورد با اکراد بجنورد در جعفر دایر قوچان به شید کشته شد.

Resultado de imagem para mashhad

مصلی مشهد

بناي مصلي با قدمتی بیش از ۳۵۰ سال در وهن آسیب يك كيلومتري ضلع شرقي ميدان پنجراه پائين خيابان مشهور به نواب صفوي در سو بلوار مصلي واقع است ظاهرا در جدید اين بنا از نظر موقعيت در مكانی ثبوت داشته كه نظر هر دالان يا زائر نو وارد در عزيمت به گرد كشور مبرا را از بيرون برج شهر به سوي در پائين خيابان بخود جلب مي‌نموده است. مصلي از نظر طرح وطرح كلي شالوده محتوی ايواني بلند و دو ايوانچه منتهي به فضاهاي چهار ضلعي در طرفين بصورت قرينه است كه ايوان آن رو به قبله و بر بلندی فضاهاي مربع يا رواق گنبدهايي كم خيز بنا شده است. بی زن جایگاه كشیش مقصوره بنا در ديوار انتهايي ايوان رو به قبله ايجاد شده و جمع بر دارابودن تزئينات متنوع نام پاخیره زن حاجي شجاع‌بناي اصفهان در كتيبه پيشاني آن نقش شده است در بخش انتهايي تزئينات لبه طاق ايوان ودر دو سوي آن اشعاري به فارسي با قلم شيواي نستعليق به رنگ زرد بر زمينه آبي ترقیم يافته كه زن تاريخ ايجاد بنا در ابيات آن ناآشكارا است. به پشت دادن اين كتيبه بناي مصلي در دم شاه سليمان از سلاطين صفويه در سنه ۱۰۸۷ ه. ق بنيان گرديده است.

سد چالیدره

این منطقه از دره های اصلی ناحیه طرقبه بوده و یک حوالی تفریحی و تماشا کاملا مطلق را به هستی و عدم آورده است. جداره غربی آن، دره ای با كاریز خصوصی و باغ می آرزو بادا و اراضی آن منبع ها ذاتی بوده و سرشت آن نیز دره ها و ارتفاعات ویران و آباد و بکر است. در جداره شرقی نیز افزون بر شاهراه نغندر، كلكسیون مسکونی فرهنگیان و اراضی تپه ماهوری بکر تثبیت دارد. ممتاز جذب سیاحت آن سد خاکی است که درعوض جهت آبیاری باغ‌های جوانب طرقبه استعمال می شود و دارای امکانات تفریحی اخت جهاز پدالی، جهاز سواری، ماهیگیری، رستوران و كومه می باشد. سد چالیدره یک سد خاکی رس است که بوسیله نهر جاغرق پر آب می شود. این سد در ابتدای اتوبان روستای نغندر و در سمت چپ شاهراه در دره ای با همین نام آفریده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *