دوشنبه , مهر ۲ ۱۳۹۷
خانه / کشورهای مسلمان جهان / آسیا / افغانستان / کشور مسلمان افغانستان
کشور مسلمان افغانستان
کشور مسلمان افغانستان

کشور مسلمان افغانستان

افغانستان از جمله کشورهای قدیمی آسیاست که در همسایگی کشورمان واقع شده و مرز مشترک وسیعی را با شرق کشورمان تشکیل داده است. مساحت این کشور چیزی در حدود ۷۰۰ هزار کیلومتر مربع است و پایتخت آن نیز شهر معروف کابل است. معمولا تابستان های این کشور بسیار گرم است و زمستان های آن بسیار سرد و خشک. بیشتر کوهستانی بودن از مهمترین مشخصه های جغرافیایی افغانستان است. با سایت هجرت همراه باشید تا بیشتر با این کشور و دین رایج در آن آشنا شویم.

افغانستان
افغانستان

بد نیست بدانید که کشور مسلمان افغانستان عضو سازمان ملل متحدد و اکو می باشد و نوع حکومت در این کشور نیز همچون ایران، جمهوری اسلامی است. لازم بذکر است که سن قانونی هم در افغانستان ۱۸ سال است و از آنجا که شمار زیادی از افغانی ها به زبان دری و پشتو (نوعی از فارسی) صحبت می کنند، می توان شباهت های بسیار زیادی را میان ایران و افغانستان مشاهده کرد. گفتنی است برخی از مردم این کشور که عمدتا ساکن مناطق شمالی افغانستان هستند، به زبان ازبکی سخن می گویند.

افغانستان
افغانستان

کشور افغانستان استقلال خود را تخستین بار پس از ۳ جنگ با بریتانیا در سال ۱۹۲۱ میلادی بدست آورد. سپس یک دوره نا آرامی های پی در پی را تجربه کرد تا زمانی که در نهایت سلطنتی با ثبات تر در سال ۱۹۳۳ در این کشور برقرار شد. سال‌ها بعد در ۱۹۷۸ انقلابی به نام ثور رخ داد که موجب ایجاد رابطه نزدیک این کشور با شوروی شد ولی تنها یک سال بعد تجاوز شوروی به این کشور منجر به جنگ داخلی بزرگی شد. نهایتا در سال ۱۹۸۹ میلادی شوروی ها نیز بطور کامل از افغانستان خارج شدند و کنترل شهرهای افغانستان را به دست دولت و چریک های مسلمانان بنیادگرا سپردند. سرانجام در سال ۱۹۹۹ نیز بنیادگرایان کابل، پایتخت فعلی این کشور را تسخیر کرده و دولت موقتی تشکیل دادند که نبرد جناحی قوم های مختلف آنها همچنان در افغانستان ادامه دارد.

مردم افغانستان
مردم افغانستان

در مورد اقتصاد افغانستان نیز باید گفت که در واقع چند سالی است که دولت مردان این کشور در حال نوسازی کشورشان پس از سال‌ها جنگ و درگیری هستند اما با این وجود همچنان ۵۳ درصد از مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند و درست به همین علت هم هست که بخش زیادی از مردم آن به کشورهای همسایه بخصوص ایران مهاجرت کرده‌اند.

افغانستان دارای ۳۴ استان (ولایت) است و دین حدود ۹۹ درصد مردم آن اسلام است که از آن میان چیزی نزدیک به ۷۵ درصد اهل تسنن از فرقه حنفی می باشند. ۲۰ درصد دیگر مردم افغانستان را اهل تشیع و ۵ درصد باقی مانده را هم مذاهب دیگر تشکیل می دهند. اهل تشیع همچنین در بین اقوام قزلباش‏، ترکمن‏ و حتی پشتون‏ها نیز دارای پیروانی هستند.

اماکن مذهبی افغانستان
اماکن مذهبی افغانستان

البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که اقلیت‏های کوچکی از شیعیان پیرو مذهب اسماعیلی هستند. همچنین حدود ۱۵۰ خانوار کلیمی در شهرهای کابل، قندهار و هرات وجود دارند که آنها تدریجاً افغانستان را ترک کرده‏اند. بد نیست بدانید که در اواسط دهه هفتاد میلادی در افغانستان حدود ۱۵ هزار مسجد وجود داشت؛ مساجد افغانستان غالبا معماری بسیار ساده‌ای دارند و در داخل مساجد هیچ گونه تصاویر و شمایلی که حضور قلب و تمرکز حواس نمازگزاران را از بین ببرد، دیده نمی شود.

مسجد آبی(کبود) افغانستان
مسجد آبی(کبود) افغانستان

در میان شیعیان، روحانیون به نام آیت الله شناخته می شوند که هم در بین اهل تسنن و هم اهل تشیع، نفوذ بسیار زیادی در جامعه دارند. همچون کشورمان ایران، روحانیون از روزگاران گذشته نقش خیلی کلیدی و مهمی در آموزش افغانستان داشته‏اند و مردم همواره در پای منبر آنها حاضر شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *