دوشنبه , مهر ۲ ۱۳۹۷
خانه / کشورهای مسلمان جهان / آسیا / تاجیکستان / کشور مسلمان تاجیکستان
تاجیکستان
تاجیکستان

کشور مسلمان تاجیکستان

کشور مسلمان تاجیکستان دارای فرهنگی کهن و غنی است، با وسعتی حدود ۱۴۳ هزار و ۱۰۰ کیلومتر مربع، در جنوب خاوری آسیای مرکزی قرار گرفته است و  با کشور ایتالیا، نواحی جنوبی اسپانیا و بخش مرکزی ژاپن، در یک پهنای جغرافیایی قرار دارد.همسایگان این کشور از سوی شمال کشورهای قرقیزستان و ازبکستان و از غرب با کشور ازبکستان و از شرق به چین محدود است.

تاجیکستان
تاجیکستان

از نظر تنوع قومیت کشور تاجیکستان بسیار متنوع بوده و از دیرباز مردان آریایی ساکن آن بوده اند،مادها و سغدیان و پارس ها و برخی دیگر زندگی از اقوام کوچ نشین سکونت داشتند که سکاها یا ماساژت ها جزو معروفترین این اقوام بودند، بنابراین می توان گفت خوارزمی ها و سکایی ها نه تنها بنیانگذاران شهرها و روستاهای مرکزی آسیا بوده اند ، بلکه نیاکان تاجیکان نیز بوده اند. زبان ملی کشور تاجیکستان فارسی تاجیکی می باشد، که از جمله زبان های جنوب خاوری ایران به شمار می آید، تاجیکی لهجه ای از زبان فارسی می باشد.

دین مردم تاجیکستان اسلام می شود و بسیاری از مراسم مذهبی در این کشور انجام می شود.بسیاری از اعیاد در این کشور به صورت بسیار باشکوه برگزار می شود و اسلام قسمت بزرگی از فرهنگ و جامعه این کشور را تشکیل می دهند.بیشتر مردم این کشور سنی و از شاخه حنفی است و ابوحنیفه را به عنوان امام اعظم خود می شناسند، گروه کوچیکی نیز از شیعیان نیز در کوه های پامیر در منطقه بدخشان سکونت دارند.

تاجیکستان
تاجیکستان

این کشور بی نظیر از نظر جاذبه های دیدنی از شمال به جنوب ۳۵۰ کیلومتر و از باختر به خاور ۷۰۰ کیلومتر است. و در نقشه های جغرافیایی با رنگ قهوه ای و قهوه ای تیره نشان داده شده است که این خود نشان از کوهستانی بودن این کشور می باشد و به دریای ازاد دسترسی ندارد.

آب و هوای جمهوری تاجیکستان بری است که در ان تفاوت بین گرمای شب و روز و تابستان و زمستان قابل ملاحظه است.در تاجیکستان باران بسیار کم می بارد  و آسمان در بیشتر روزهای سال صاف و بدون ابر است. بر پایه داده های آماری، در سال ۲ هزارو ۱۰۰ تا ۳ هزار و ۱۶۵ ساعت آفتاب دارد که این در نوع خود بی نظیر است. مهم تر بادها در تاجیکستان از همه باد گرم و خشک یا باد گرمسیر است که در تابستان و پاییر در تمامی دره فرغانه می وزد. باد افغانی نیز در جنوب تاجیکستان با همین ویژگی همانندی شهرت بسیار محلی دارد.

تاجیکستان یکی از کشورهای مهم و بسیار تاثیرگذار در منطقه خود می باشد، به دلیل توانایی های جغرافیایی و طبیعی خود، یکی از مناطق مهم اقتصادی در آسیای مرکزی محسوب می شود . به دلیل آب و هوا و شرایط فرهنگی این منطقه مردم سخت کوش تاجیکستان از دیر باز تاجیکستان رو به حرفه کشاورزی آورده و محصولاتی  مانند پنبه کاران، باغ‌داران و انگور کاران تبدیل کرده است.

تاجیکستان
تاجیکستان

نکته دیگر که جمهوری تاجیکستان را به کشوری شاخص بدل کرده است این است که  از نظر منابع زیر زمینی غنی در دنیا  جایگاه ویژه ای دارد. و بیش تر ذخایر شناخته شده معدنی را داراست.در حال حاضر بیش از ۴۰ نوع مواد معدنی و فلز کمیاب در این کشور وجود دارد، در تاجیکستان معادن طلا و نقره به وفور یافت می شود. معادن نقره آن در دنیا در نوع نظیر و یا می توان گفت کم نظیر ندارد و متخصصان ایتالیایی و کشورهای اروپایی روی این معادن کار می‌کنند.

تاجیکستان
تاجیکستان

از نظر سنگ های معدنی ، معادن زغال سنگ ، سنگ مرمر نیز به فراوانی در این کشور وجود دارد. از دیگر کانی ها آهن، سرب، روی، قلع، انتیموان، اورانیوم، نمک وفلورید طبیعی، نفت و  نیمه گران بها، لعل بدخشان که از روزگار پیشین شهرت داشته، پنبه نسوز و… است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *