دوشنبه , مرداد ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / اخبار کشورهای اسلامی / کشور مسلمان امارات متحده عربی
کشور مسلمان امارات متحده عربی

کشور مسلمان امارات متحده عربی

کشور امارات متحده عربی یا همان امارات که در جنوب کشور ما قرار دارد، از جمله مهمترین کشورهای عربی در جهان بشمار می رود که علی رغم مساحت بسیار اندکی که دارد، اما از امکانات و جاذبه های گردشگری متعدد و بسیار بی نظیری برخوردار است. در ادامه این بخش از سری مقالات اخبار کشورهای اسلامی با شما همراه خواهیم بود.

امارات

اما توریستی ترین شهر امارات، دبی… دبی یکی از شهرهای کشور مسلمان امارات متحده عربی است که در سواحل خلیج فارس واقع شده است. این شهر با ابوظبی از جنوب، با شارجه از شمال و با عمان از نیمروز جهات شرقی هم مرز می باشد. دبی در قبله کشور واق واق قرار متاثر و بزرگترین شهر امارات است. مساحت این شهر ۴۱۱۰ کیلومتر مربع بوده و درست در صحرای عرب قرار دارد. این صحرای شنی به سمت رشته کوه های حجر غربی که در کنار مرز دبی با عمان و حتا واقع شده است، راه دارد. شهر دبی هیچ رودخانه یا آبادی طبیعی ندارد ولی یک خلیج طبیعی کوچک به نام خور دبی دارد که به اندازه کافی عمیق است که کشتی های بزرگ بتوانند از آن گذشتن مرور کنند. خور دبی از شمال غربی به نیمروز جهات شرقی کشیده شده است و این شهر را به دو قسمت دیرا و بر دبی تقسیم می کند.

لازم بذکر است که در برخی مقالات گفته شده که بیش از ۲۳ درصد جمعیت دبی را شیعیان تشکیل می‌دهند. این تمرکز در مهم‌ترین امیر نشین امارات متحده عربی، مسائلی از همان نوع را ایجاد می‌کند که در دیگر امیرنشین‌ها به نیستی آورده است، ضمن آن که در دبی نیز مانند بحرین، نفوذ فارس عوعو نیستی دارد.

هواپیمایی امارات

اصولاً کشور امارات متحده عربی، کشوری مهاجر پذیر است، به گونه‌ای که می‌گویند مرزها اسنان چهار پنجم جمعیت آن را مهاجرین تشکیل داده‌اند و بنابراین، این که گفته می‌شود بشتر شیعیان این کشور ایرانی‌اند، دور از انتظار نیست. بعضی‌ها هم می‌گویند شیعیان این کشور، متعلق به قبیلۀ بحارنه می‌باشند که ممکن است این طایفه در ثغور سیصد سال پیش، با قبول مذهب تشیع از قبایل نعین از قبیلۀ عرب به حیات آمده باشد؛ گر چه بعضی‌ها معتقدند این مردمان، از ساکنان اصلی و بومیان ناحیه هستند که به دست اعراب شکست یافته‌اند. تمام مردم سلسله شیعه مذهب‌اند و به تجارت و کشاورزی اشتغال دارند.

مردم امارات
مردم امارات

باید به این نکته هم اشاره داشته باشیم که جمعیت امارات متحده عربی مرزها اسنان چهار میلیون و ۶۲۱ هزار نفر با میانگین سنی ۳۰ سال است. امید به زندگی در این کشور برای زنان ۷۹ و برای مردان ۷۳ سال است. تنها ۱۹ درصد از جمعیت آن را اماراتی‌ها تشکیل می‌دهند. ۲۳ درصد دیگر فارسی و انیران و عرب هستند و ۵۰ درصد آسیای جنوبی. حدود ۹۶ درصد از مردم این کشور مسلمانند. زبان رسمی این کشور عربی است اما زبان‌های فارسی، انگلیسی، هندی و اردو نیز در میان گرو‌ه‌های مختلف مردم رایج است.

“شیخ زاید” با همکاری “شیخ راشد بن سعيد آل مكتوم“، بعد از خروج ظاهری قوای استعمار پیر از حوزه خلیج فارس، با همیاری و مساعدت دولت انگلیس اقدام به خود مختاری این منطقه نموده و با پریشانی رسمی خود از کشورهای تابعه نظیر ایران، در ۲ دسامبر سال ۱۹۷۱ میلادی از رسمیت برخوردار گردید. این به ظاهر کشور، از اتحاد هفت شیخ‌نشین کوچک به نام‌های “ابوظبی“، “دبی”، “شارجه”، “عجمان“، “فجیره”، “راس‌الخیمه” و “ام‌القوین” تشکیل شده است. امارات متحده عربی، کشوری در قبله غربی قارهٔ آسیا و در شرق وار جزیره عربستان، در خاورمیانه که از كنارها و شمال با فراخی و عربستان سعودی، از مغرب با عمان و از شمال با خلیج فارس همسایه است.

مسلمانان امارات
مسلمانان امارات

همانطور که می دانید رمضان نهمین ماه مقدس در تخمین اسلامی است که در آن مسلمانان نازل شدن قرآن کریم را جشن می گیرند. در این ماه مسلمانان از خوردن و آشامیدن منع بوده و می بایست روزه بگیرند. بازدیدکنندگان نیز ملزم به رعایت این امور در ملا عام می باشند. عید فطر نیز که آن را جشن اتمام روزه می نامند عید اصلی مسلمانان بوده و در پایان ماه رمضان آن را جشن می گیرند. این جشن به مدت سه روز ادامه داشته و درست پس از پایان نماز صبح در مساجد این کشور شروع می شود. همچنین قبیله ها و دوستان در این عید به یکدیگر هدیه می دهند.

برخی از معروف ترین مساجد شیعیان و اهل تسنن امارات به شرح زیر می باشد:

  • مسجد امام علی(ع) دبی
  • حسینیه لاریهای دبی
  • مسجد امام حسین(ع) دبی
  • مسجد شیخ زاید آل نهیان
  • مسجد حضرت زهرا(س) شارجه
  • مسجد بدیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *