دوشنبه , مهر ۲ ۱۳۹۷
خانه / کشورهای مسلمان جهان / آسیا / ازبکستان / کشور مسلمان ازبکستان
کشور مسلمان ازبکستان
کشور مسلمان ازبکستان

کشور مسلمان ازبکستان

ازبکستان از جمله کشورهای مسلمان قاره آسیاست که با کشورهای افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و همچنین قرقیزستان مرز مشترک دارد؛ البته گفتنی است مرز این کشور با افغانستان، همسایه ایران، بسیار محدود است و رودخانه معروف آمودریا که قبلا آن را با نام جیحون می شناختند، تشکیل دهنده این مرز کوچک می باشد. در ادامه این مقاله می خواهیم شما را با کشور مسلمان ازبسکتان بیشتر آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.

کشور مسلمان ازبکستان
کشور مسلمان ازبکستان

کوه های تیان شان، دریاچه آرال، رودخانه آمودریا و… از جاذبه های طبیعی نام آشنای این کشور آسیایی هستند. آب و هوای این کشور بطور کلی گرم و خشک بوده و میزان رطوبت و دمای هوا در فصل تابستان این کشور چندان باب میل گردشگران نیست. البته در فصل زمستان دمای هوا بشدت کاهش پیدا کرده و زمستان های بسیار سردی را در شهرهای مختلف این کشور بوجود می آورد؛ به همین دلیل اکثر گردشگران تور ازبکستان ترجیح می دهند در فصل بهار که هوا معتدل‌تر است به این کشور سفر کنند.

پایتخت این کشور تاشکند نام دارد که تقریبا می توان گفت مهمترین شهر سیاسی و توریستی ازبسکتان نیز همین شهر است. اما در خصوص دین و مذهب ازبکستانی ها بد نیست بدانید که حدود ۱۵ دین مختلف در بین اقلیت این کشور رایج است که اصلی ترین آنها را مسیحیت و اسلام تشکیل می دهند.

اماکن مذهبی ازبکستان
اماکن مذهبی ازبکستان

بد نیست بدانید که بدنبال فتح خراسان بوسیله اعراب و همچنین نفوذ آنها به آسیای مرکزی، دین اسلام به مرور در این منطقه نفوذ پیدا کرد و گسترش یافت. نفوذ مسیحیت در کشور ازبکستان در پی تبلیغ مهاجرین در بین قرون ۲ الی ۴ میلادی صورت پذیرفت. یهودیان نیز بعنوان مهاجر و تاجر در سراسر آسیای مرکزی به ندرت پراکنده شدند اما امروزه بیشتر آنها در بخارا و سمرقند ساکن هستند و به زبان فارسی سخن می گویند.

می رسیم به دین اسلام… بعد از استقلال و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال یافتن شمار زیادی از جمهوری های مختلف در این امپراطوری، اسلام دیگر بار در آسیای مرکزی قوت گرفت که ازکستان نیز شامل همین جمهوری‌ها می شود. دانستن این نکته نیز خالی از لطف نیست که براساس قانون ازبکستان، دین از سیاست جدا بوده و تمامی اتباع این کشور صرف نظر از اعتقاداتی که دارند، در برابر قانون مساوی می باشند و هیچ یک از ادیان نسبت به دیگری امتیاز یا برتری ندارد.

مسلمانان ازبکستان
مسلمانان ازبکستان

در حال حاضر حدود ۸۵ درصد از مردم ازبکستان مسلمان هستند و به لحاظ ریشه‌ای که اسلام در این کشور دارد، مردم آن به حضور در مساجد برای انجام فرائض روزانه بخصوص نماز علاقه زیادی داشته و همواره حضورشان چشمگیر بوده است. به همین دلیل نمازهای عید فطر، قربان و مراسمات نوروزی و احیای مساجد نیز در این کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است .

علاوه بر یهودیان که بیشتر در بخارا و سمرقند زندگی می کنند، غالب مسلمانان نیز در همین دو شهر ساکن هستند و اکثراً به زبان فارسی یا تاجیکی صحبت می کنند. گروهی دیگر از مسلمانان را شیعیان آذری تشکیل می دهند که در زمان استالین از آذربایجان شوروی به این منطقه تبعید گردیدند.

مسجد معروف چهار منار در بخارا
مسجد معروف چهار منار در بخارا

گفته می شود که از بین مسلمانان ازبکستانی، شیعیان حدود ۱٫۵ میلـیون نفر از آنها را تشکیل می دهند اما ویژگی بارز شیعیان و اهل تسنن این کشور آن است که مفاهیم مذهبی و دینی کم رنگ‌تر و مذاهب به یکدیگر بسیار نزدیک‌تر هستند و بسیاری از اهل سنت این کشور به اهل بیت(ع) علاقه مندند.

اشاره به این نکته نیز ضروری است که مردم ازبکستان امروزه بسیار بیشتر از گذشته با تشیع آشنا شده و به آن روی آورده اند که از آثار آن می توان به مسجد معروف اهل بیت(سلام الله علیها) در محله پنجاب سمرقند اشاره کرد که سنگ بنای آن در سال ۱۳۷۷ گزارده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *