دوشنبه , مرداد ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / کشورهای مسلمان جهان / مسلمانان در کامبوج

مسلمانان در کامبوج

تاکنون نام کامبوج را شنیده اید؟ کامبوج کشوری بسیار کوچک در جنوب شرق آسیاست که در حوزه گردشگری نیز همواره مورد توجه قرار داشته است. اما کامبوج نیز همچون سایر کشورهای مسلمان جهان از اقلیتی مسلمان بهره مند است که به همین دلیل نیز امروز قصد داریم درباره مسلمانان در کامبوج صحبت کنیم. «زکریا بن احمد» كهنسال ۶۰ ساله و الحاد است که در دوران خمرهای سرخ کامبوج زندگی کرده، نمی تواند مسلمانانی را که به خاطر تلاوت نماز کشته می شدند فراموش کند.

مسلمانان در کامبوج

وی و فراوانی از مسلمانان کامبوج در سال های آخری دهه هفتاد از نظام کمونیستی رنج می بردند که علمای خوش كیش را اعدام می کرد، مساجد را تخریب کرد و مسلمانان را مجبور به خوردن گوشت خوک و کشف حجاب می کرد. اما امروز ۴ تن از رهبران خمرهای سرخ همچنان در دادگاه بین المللی «پنوم پن» در حال محاکمه هستند و «زکریا بن احمد» می گوید: در آن دوران مسلمانان مورد هدف قرار گرفته و به صورت نقشه ریزی شده کشته می شدند.

وی می افزاید: مردم در آن دوران برای ایجاد مکانی برای قرائت كردن مخفیانه و آشكارا نماز تلاش می کردند، هنگامی که رانندگی می کردند و یا برای قضای حاجت از مسئولشان اجازه می گرفتند تلاش می کردند تا نماز خود را بخوانند. وی که در خانه اش در نزدیکی مسجدی تازه تأسیس در شهر «شرینگ شامریس» سخن می گوید از افرادی می گوید که سعی کردند از دست حاکمان خمر مخفی شوند اما برنگشتند. مسلمانان کامبوج که به اسم «شام» شناخته می شوند این سال ها و پس از سقوط دولت کمونیستی خمرهای سرخ به دنبال عدالت برای مسلمانان همچون دیگر اقلیت های دینی هستند.

مذهب شیعه در کامبوج

«سالیس بن ابوتورلیب» امام مسجد «شرینگ شامریس» با بیان اینکه امروز می توانیم رمان خود را تعریف کنیم، می گوید: ما از محاکمه سران خمر سرخ حمایت می کنیم تا حقیقت آنچه در دوران «پول بوت» رهبر خمرهای سرخ بر ما گذشت آشکار شود.

وی که والدینش و ۴ خواهرش را در دوران خمرهای سرخ از دست داده، می افزاید: همچنان یاد آنان در اذهان ما باقی است و در هر خانواده می توانید یک کشته و شهید پیدا کنید. این دادسرا در پایان ژوئن گذشته آغاز به کار کرد و مسلمانان کامبوج برای این مساله اهمیت خاصی قائل هستند هرچند در ضبط اتهامی رهبران خمر سرخ به مساله قتل عام مسلمانان توجه کمی شده است. «وارینا سوالهبیر» در مرکز مدلل سازی فیلم سازی جنایات خمرهای کامبوج در اینباره می گوید: پیش از این از مشکلات «شام»ها سخن گفته نمی شد و در اینباره مطالعه ها زیادی صورت نگرفته است چراکه محكمه به دنبال شهادت های مردمی است.

مذهب شیعه در کامبوج

وی می افزاید: کسی آمار دقیق مسلمانان کشته شده در دوران خمرهای سرخ را نمی داند اما تخمین مرکز ما بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار مسلمان از ۷۰۰ هزار خوش كیش کامبوجی است. «وارینا سوالهبیر» تاکید می کند: «شام»ها این روزها در انجام شعائر خود آزاد هستند و مسلمانان در کامبوج اکنون نیم هزارهزار جمعیت دارند و مساجد خود را آفرینش مجدد توبه كردن کرده و هویت دینی و قومی خود را بازیافته اند و به دنبال غلبه بر صدماتی هستند که از نظام سابق به آنها رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *