دوشنبه , مرداد ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / اخبار کشورهای اسلامی / مسلمانان میانمار در خاک و خون
مسلمانان میانمار در خاک و خون
مسلمانان میانمار در خاک و خون

مسلمانان میانمار در خاک و خون

همانطور که اطلاع دارید این روزها وضعیت در کشور مسلمان میانمار اصلا جالب نیست! مسلمانان میانمار این روزها تنها به دلیل مسلمان بودن(!) توسط بودایی ها و دولت میانمار در حال کشته شدن هستند و متاسفانه تاکنون از سوی سایر کشورهای مسلمان و سازمان ملل متحد نیز اقدامی صورت نگرفته است. در این بخش از اخبار کشورهای اسلامی قصد داریم به وضعیت این روزهای کشور میانمار بپردازیم.

مسلمانان میانمار در خاک و خون

باید این نکته را به شما عرض کنیم که نقشه های رژیم صهیونیستی تنها کشتار مسلمانان ساکن سرزمین های اشغالی را شامل نشده، بلکه مسلمانان دیگر نقاط جهان نیز هدف این کشتارها بوده اند، ولی نه در قالب کشتارهای خمناك و راست مسلمانان در کشورهای دیگر، بلکه به صورت غیر پیچاپیچ و از طریق تامین سلاح ایا مورد نیاز رژیم هان سرکوبگر و گروه هلا شبه نظامی تندرو فعال در منطقه ها و کشورهای مسلمان نشین مانند منطقه کشمیر و کشور «میانمار» که این روزها ناظر اعمال نسل کشی اقلیت مسلمان «روهینگا» در این کشور است. در این ارتباط جریده صهیونیستی هاآرتص در یکی از گزارش های خود تصدیق کرد که وزارت جنگ اسرائیل علی رغم کشتار و قتل عامی که علیه مسلمانان در کشور میانمار صورت می گیرد، با این حال صادرات اسلحه به این کشور را متوقف نخواهد کرد.

آنگ سان سوچی

بسیاری از آوارگان می گویند که خیل در واکنش به حملات روز ۲۵ اوت شورشیان و قتل ۱۲ خدمه امنیتی، اعمال خشونت بار بی رحمانه ای را شروع کرده و روستاهایشان را به آتش کشیده تا آنها را بیرون براند. روهینگیاها یک كمترین ها و اكثریت مسلمان بدون تابعیت هستند که در ایالت عمدتا بودایی راخین معیشت خوش گذرانی كردن می کنند لیك از دیرباز با سرکوب دولت میانمار که آنها را مهاجر غیرقانونی می خواند روبرو بوده اند. زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، روز دوشنبه ۱۱ سپتامبر گفت که عملیات امنیتی علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار (برمه) “نمونه کلاسیک پاکسازی قومی” است. پیش از او عبدالحسن محمود علی، وزیر امور خارجه بنگلادش، میانمار را به ارتکاب نسل‌کشی علیه مسلمانان روهینگیا متهم کرد. هتین لین سفیر میانمار در سازمان ملل این ادعاها را بی فایده و غلط توصیف کرد.

لازم به ذکر است که رهبر ایران به آنگ سان سوچی تیز سخت تند جایزه صلح نوبل است که عملا رهبری دولت میانمار را در دست دارد. آیت الله سید علی خامنه‌ای گفته است که “تقلیل فاجعه میانمار به یک درگیری مذهبی بین مسلمانان و بودایی ها نادرست است چرا که این قضیه سیاسی است زیرا مجری آن دولت میانمار است و در راس آن دولت هم زنی بی‌رحم قرار دارد که گویا و بی آب جایزه صلح نوبل بوده است”.

آیت الله سید علی خامنه‌ای
آیت الله سید علی خامنه‌ای

بد نیست بدانید که شورشیان مسلمان با عنوان “ارتش آزادی‌بخش روهینگیای آراکان” با دولت میانمار می جنگند. کمیسر عالی حق القدم بشر سازمان ملل كنش ها مانور قشون میانمار علیه مسلمانان روهینگیا را “نمونه کلاسیک پاکسازی قومی” خوانده است. اکثریت بودایی میانمار، مسلمانان روهینگیا را مهاجران غیرقانونی که از بنگلادش آمده‌اند می‌دانند. آنها امکان گرفتن شهروندی میانمار را ندارند و به عدم حرمت مزد مقدماتی شان توسط حکومت اعتراض دارند. به تازگی گروه قشون آزادی آراکان روهینگیا که مدعی دفاع از مسلمانان است، اعلام آتش بس یک طرفه برای رسیدگی به جو آوارگان و دریافت کمک ایا بین المللی اعلام کرده است.

مسلمانان میانمار

اما باید به مسئله جالب دیگر که مربوط به جمهوری خلق چین می باشد نیز اشاره کنیم؛ سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه در این باره گفته است:” ما حملات خشن در استان راخین میانمار را محکوم می‌کنیم و از تلاش‌های میانمار برای حفظ صلح و ثبات در راخین حمایت می‌کنیم و امیدواریم نظم و معیشت خوش گذرانی كردن عادی به زودی به آنجا برگردد.” این موضع دولت چین در حالی است که کشورهای غربی و نهادهای مزد بشری وابسته به سازمان ملل در روزهای گذشته از احتمال پاکسازی قومی در استان راخین ابراز نگرانی کرده اند. خشونت به مشکلات انسانی، عقب‌ماندگی فرهنگی و مشکلات اقتصادی باز می‌گردد و این مشکلات در میانمار غوغا می‌کند. این کشور سرزمینی وسیع با جمعیت ۶۰ میلیون نفری است که رفاهی ندارند و كس گرسنه‌اند. این کشور از نظر توسعه اقتصادی خیلی عقب‌مانده‌ است و در چنین شرایطی  مردم به‌آسانی تحریک می‌شوند و با توهم برای خودشان علت بدبختی می‌تراشند، خیلی راحت روحانیون بودایی می‌توانند كس را قانع کنند که عامل بدبختی شما مسلمانان هستند.

مسلمانان میانمار

در پایان باید این مسئله را نیز مطرح کنیم که کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل حملات نظام مند حکومت میانمار علیه اقلیت روهینگیا را به باد انتقاد گرفت و نسبت به پاکسازی نژادی در این کشور هشدار داد. زید رعد الحسین در ژنو طی سخنانی خطاب به شورای حق الزحمه بشر سازمان ملل گفت: چون میانمار از ورود بازرسان اجر بشر امتناع کرده، نمی توان حالات کنونی را به طور کامل ارزیابی کرد لیك به نظر می رسد که حالات فعلی نمونه ای از پاکسازی نژادی و قومی باشد .زید در امتداد سخنان خود جند میانمار را به عدم اعتبار اصول اولیه قوانین بین المللی متهم کرد وی گفت: ما گزارش ها و تصاویر ماهواره ای متعددی از عمل نیروهای امنیتی و شبه نظامیان محلی در به آتش کشاندن روستاهای روهینگیا، کشتارهای غیرقانونی و شلیک به شهروندان در حال فرار دریافت کرده ایم.

این روزها مسلمانان میانمار در خاک و خون هستند؛ امیدواریم هرچه زودتر این فاجعه هولناک به پایان برسد و دولت خونخوار میانمار و در راس آن سوچی نیز به سزای اعمال خود برسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *