دوشنبه , مهر ۲ ۱۳۹۷
خانه / جاذبه های گردشگری / جاذبه های مذهبی زیارتی / جاذبه های بسیار دیدنی مذهبی در کشور مالزی

جاذبه های بسیار دیدنی مذهبی در کشور مالزی

کشور مالزی از جمله کشورهای شرق آسیاست که شمار زیادی از جمعیت آن پیرو دین اسلام هستند. در این کشور از دیرباز مساجد باشکوه و معرفی ساخته شده است که حالا هر یک از آنها از جاذبه های بسیار دیدنی مذهبی در کشور مالزی محسوب می شوند؛ در ادامه با دو مورد از این مساجد آشنا خواهید شد.

مسجد جامع

مسجد جامع یا جامیک کوالالامپور به عنوان قدیمی ترین عبادتخانه و بنای اسلامی مالزی یکی از حقیقی ترین شاخصهای ماهیت اسلامی افراد این کشور لحاظ می شود. کلنگ تاسیس بنای این مسجد در سال ۱۹۰۷ زده شد و ۲۳ سپتامبر ۱۹۰۹ توسط شاه سلانگور رسما به بهره برداری رسید و تا قبل از احداث معبد ملی مالزی به عنوان معبد مهم کوالالامپور می شد.

اماکن مذهبی مالزی
معمار این بنا “آرتور بنیسون هابوک” از معماران معروف عصر خود بوده که مدل سازی این عبادتخانه رو با مكاشفه از معماری مغول در هند به اجرا در آورد. در ساخت این عبادتخانه که از محل پول ملی دولت مالزی تأمین شد، ۳ قبه در نظر گرفته شده که حرم خانه اصلی رو احاطه می کنند، قبه مرکزی با ارتفاع ۲۱.۳ متر بزرگترین بارگاه این معبد قلمداد می شود.

جاذبه های مذهبی مالزی

در دو گوشه عبادتگاه دو مناره با رنگ های سرخ و سفید رنگ آمیزی شده که با بالا ۲۶.۸ متر و به شکل چتر به چشم می خورد، آراستگی این مناره ها منظره ای متمایز از مساجد دیگه شهر بوجود آورده است. با اقتباس از این طرح در گوشه ها و ورودی مسجد هم تعداد زیادی چترهای کوچک آماده سازی شده که این هم مكاشفه گرفته از سمبل های معمول بکار گرفته شده در معماری اسلامی مغول در شمال کشور هند به شمار می آید. تمام کوالالامپور هر روز مهماندار گردشگران اروپایی و آسیایی است که برای ادراك معماری اسلامی به این معبد رجعت می کنند.

اماکن مذهبی مالزی

مسجد نگارا

مسجد ملی یا نگارا کوالالامپور، حقیقی ترین قبله گاه مسلمانان در سال ۱۹۶۵ ساختن شد که طراحیش از معبد مکه گرفته شده است. سقف این عبادتخانه به شکل هنرمند ای ۱۸ پر به نشان ۱۳ ایالت مالزی و پنج رکن حقیقی اسلام ساخته شد و تک گلدسته این پرستشگاه با اوج ۷۳ متر از مشخصه های حقیقی آن به شمار می آید. این پرستشگاه وسعت ۵۰۰۰ نیایشگر را دفترخانه و در میان ۱۳ هکتار باغ واقع شده است.

اماکن مذهبی مالزی
در حال حاضر مسجد نگارا یکی از جاذبه های مذهبی زیارتی شناخته شده در مالزی محسوب می گردد که هر ساله مورد بازدید هزاران گردشگر از سراسر جهان بخصوص مسلمانان قرار می گیرد. پیچیده ترین بخش مسجد، تالار بزرگ اونه که با آیاتی از كتاب خدا که در دیوار بکار رفته، تزئین شده است. در نزدیکی این پرستشگاه محلی به اسم “ماکام پهلوان” به واژه “قهرمانان مسلمان” جای دارد که خاطرنشان ۷ هوشمند مسلمان مالزیه که راجع به نجات و آزادی مالزی تلاش اضافی کردند و هفت گوشه مهم سقف ستاره ای شکل شبستان پرستشگاه هم به اسم این هفت نفر بنا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *