دوشنبه , مرداد ۲۹ ۱۳۹۷
مسجد آبی استانبول
مسجد آبی استانبول

مسجد آبی استانبول

استانبول را خیلی‌ها زیباترین و پر جاذبه‌ترین شهر ترکیه می دانند؛ شهری که گفته می شود بیشترین میزان مسلمانان این کشور اروپایی-آسیایی را در خود جای داده است. از آن جایی که ترکیه در گذشته بخشی از امپراطوری بزرگ عثمانی بوده است، بناها، مساجد، و جاذبه های مذهبی زیارتی متعددی را در شهرهای مختلف این کشور بخصوص در استانبول می توانید مشاهده کنید. مسجد سلطان احمد که حالا آن را بیشتر با نام مسجد آبی استانبول می شناسند، یکی از معروف‌ترین این جاذبه هاست.

مسجد آبی استانبول
مسجد آبی استانبول

لازم است بدانید که مسجد امپراتوری سلطان احمد که مشرف به میدان اسب دوانی در مرکز استانبول قدیم است، یکی از مناظر دیدنی درجه یک و شناخته شده ترین مساجد در این شهر تاریخی است. گردشگران خارجی این مکان را با توجه به اینکه دارای کاشی های داخلی آبی بی‌شماری است، مسجد آبی نامیده اند؛ مسجدی که به حق نمونه ای عالی از مساجد فوق العاده دوران امپراتوری کبیر عثمانی است.

این مسجد که در طی ۷ سال (در بین سال های  ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ میلادی) ساخته شده است، شاهکار معمار عثمانی مشهور، محمد صدفکار است. این مسجد با شش مناره و چندین آبشار زیبا از چند گنبدش تنها چندین دقیقه پیاده تا دیگر مسجد معروف استانبول، ایاصوفیه، فاصله دارد. بد نیست بدانید اهمیت تکمیل ساخت این مسجد برای سلطان احمد به حدی زیاد بود که حتی گفته می شود خودش نیز در مراحل ساخت مشارکت داشته است! البته گفتنی است که سلطان احمد ۱ سال پس از تکمیل شاهکارش، در سن ۲۷ سالگی درگذشت و پیکرش نیز به همراه همسر و فرزندانش در بیرون از مسجد دفن شده است.

مسجد آبی استانبول
مسجد آبی استانبول

بد نیست بدانید که در جهت تامین نور و همچنین تنظیم روشنایی داخل مسجد، در ساخت آن بیش از ۲۰۰ پنجره بکار رفته است و لوسترهای بسیار بزرگی هم در داخل آن آویزان شده است. نکته جالب‌تر اینکه برای دکوراسیون داخلی مسجد نیز از حدود بیست هزار کاشی که در ازنیک ساخته شده اند، استفاده گردیده که آیات قرآنی بر روی آنها دیده می شوند. زیباترین قسمت مسجد محراب آن است که از سنگ های مرمر با تراشکاری های ظریف ساخته شده است و طراحی منبر آن هم به شیوه ای است که حتی در زمان شلوغی همه می توانند به این قسمت ها دید داشته باشند.

لازم بذکر است که قیمت هر کدام از کاشی هایی که با با فرمان سلطان ساخته می‌شد و در مسجد مورد استفاده قرار میگ رفت، ثابت بود اما قیمت کاشی‌ها به دلایل مختلف در طول زمان افزایش یافت که در نتیجه، کیفیت کاشی های مورد استفاده در بنای این ساختمان بتدریج کاهش یافت و امروزه رنگ خود را از دست داده است.

مسجد آبی استانبول
مسجد آبی استانبول

در حال حاضر مسجد آبی یک از جاذبه های بی‌نظیر در تور استانبول برای نمازگزاران، گردشگران اروپایی و حتی شمار زیادی از غیرمسلمانان است. معماری بی بدیل این بنا و تمام عناصر داخلی آن باعث جلب توجه گردشگران شده است. اما شاید بتوان گفت که یکی از نقاط قوت مسجد سلطان احمد، فعال بودن آن است که در کنار برگزاری نماز مردم در آم، گردشگران هم می توانند به بازدید از قسمت‌های مختلف مسجد بپردازند. البته این نکته هم باید یادآوری شود که در زمان نمازهای اصلی مسلمانان، درب مسجد به مدت ۹۰ دقیقه بسته خواهد بود.

اگر قصد داشتید زمانی به ترکیه سفر کنید و در تور استانبول خود سری هم به این مسجد بزنید، به یاد داشته باشید که نکات زیر را حتما رعایت کنید:

  • وارد شدن بدون کفش
  • رعایت پوشش مناسب
  • رعایت سکوت در هنگام نماز
  • عکاسی بدون فلش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *