دوشنبه , مرداد ۲۹ ۱۳۹۷
خانه / کشورهای مسلمان جهان / وضعیت شیعیان در کشور اندونزی

وضعیت شیعیان در کشور اندونزی

کشور اندونزی همانطور که می دانید از پر جمعیت ترین کشورهای دنیاست که بیشترین تعداد مسلمانان در خود را نیز جای داده است. در مقاله ای که امروز ما برای شما آماده کرده ایم، قصد داریم به وضعیت شیعیان در کشور اندونزی نگاهی داشته باشیم؛ اندونزی از جمله مهمترین کشورهای مسلمان جهان است که باید با آن آشنا باشیم.

اندونزی در آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه قرار دارد. این کشور یک مجمع‌الجزایر متشکل از ۱۷٬۵۰۸ جزیره و ۳۳ استان است. اندونزی با جمعیت ۲۳۸ میلیون نفر، چهارمین کشور پرجمعیت دنیا است. نظام سیاسی این کشور جمهوری با انتخابات مجلس و ریاست جمهوری می‌باشد. دارالملك اندونزی، جاکارتا است. سوماترا، کالیمانتان (بُورنِئُو)، سولاوِسی، و پاپوآ (گینة نو) دیگر جزایر بزرگ اندونزی هستند. جزیره جاوه نیمی از جمعیت اندونزی را در خود جای داده و قلب فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و كهن اندونزی محسوب می‌شود و ماوا مركزی را در مجمع الجزایر اندونزی دارد. جزیره سوماترا درمعنای لغوی به‌معنی زمین است. این جزیره غربی‌ترین جزیره اندونزی محسوب می‌شود

اندونزی

اندونزی با نزدیک ۲۵۰ میلیون نفر جمعیت و با توجه به وجود اقوام و ادیان ناآشنا دگرگون در آن، به تنوع و گونه گونی تلون موجود با شعار وحدت در عین کثرت حرمت می‌گذارد. اندونزی در ۱۷ اوت ۱۹۴۵ از هلند نجات اختیار حریت فراغت و یافت و نجات اختیار حریت فراغت و آن در ۲۷ دسامبر ۱۹۴۹ به‌رسمیت مشخص و ناپیدا شد. اندونزی پسین به‌مدت سه قرن و نیم تبدیل به سرزمین تحت استعمار هلند شد، و بعداً پس از پایان جنگ جهانی دوم، اعلام رهایش کرد.

ادیان در اندونزی

اندونزی بزرگ‌ترین مجمع الجزایر كره خاكی و چهارمین كشور پرجمعیت جهان می‌باشد و از این لحاظ بزرگترین كشور اسلامی به‌شمار می‌رود. با آن‌كه اسلام دیرتر از فراوانی كشورهای مسلمان وارد این كشور شد، به تدریج سراسر جزایر مسكونی آن‌را تحت پوشش قرار داد و البته ورود و گسترش آن نیز بالعكس برخی از نقاط، اسلام نه از راه لشكر كشی، بلكه به‌گونه ستیز آمیز و فرهنگی بوده است. نشر اسلام یکی از برجسته‌ترین و در عین حال مبهم‌ترین مراحل تاریخ اندونزی است. بازرگانان مسلمان، علی الظاهر قرن‌ها قبل از تثبیت اسلام در اجتماعات بومی در این کشور حضور داشته‌اند.

ورود تشیع به‌ اندونزی

تاریخ شیعه در این ولایت به آغاز دعوت اسلامی و ورود مسلمانان به این مجمع الجزایر باز می‌گردد. بنا بر اسناد، جمعی از پژوهشگران بر این باورند که تاریخ تشیع در اندونزی نیز همراه با ورود اسلام به این کشور، به سده‌های اولیه هجری باز می‌گردد. آثاری هم که از قبور مسلمین در این هوا بوم وبر بر جای مانده است؛ مبین این حقیقت است که حداقل از سده چهارم هجری، تشیع در آنجا وجود داشته است. اگر این مطلب با قرائن و شواهد محکم، تأیید و تثبیت گردد که علت رسوخ تشیع به اندونزی، فرار شیعیان علوی به‌سمت مشرق جهت یافتن پناهگاهی امن بوده، می‌بایست قبول کرد که شمار شیعیان نیز در گذشته‌های دور در این کشور قابل توجه بوده است.

اندونزی

نخستین شیعیان

پروفسور جایادیننگراد، تاریخ نگار سنی مذهب اندونزیایی و استاد دانشگاه‌اندونزی، عقیده دارد که دین اسلام توسط شیعیان به این هوا بوم وبر راه یافته است. گروهی از شیعیان امروز این کشور از نبیرگان محمد بن علی و حسن بن علی بن جعفر الصادق(ع) هستند که برای حفظ جان خود از ممالک دیگر گریزان و در این هوا بوم وبر ساکن شدند. سرور این مهاجران شیعه که پس از مبارزه‌های متعدد توده و تنك با خوارج اباضیه به‌اندونزی، هند، فیلیپین، مالایا و جزایر سلیمان هجرت کرده‌اند، احمد بن عیسی بن محمد بن علی بن الامام جعفر صادق(ع)، ملقب به مهاجر قرار داشته است.

 

جاذبه های گردشگری اندونزی

تشیع در دوران معاصر

عواملی از قبیل فشار و تسلط دولت استعمارگر هلند در سال‌های كامل و بروز جنگ‌های مختلف داخلی از یک سو، عدم دوام حرکت مبلغان شیعه پس از منقرض شدن نسل پیشین از سوی دیگر و پسین ورود مذهب شافعی موجب شد که مردم از تشیع دور بمانند. تاکنون ده‌ها کتاب از علامه طباطبایی، شهید مطهری و شهید صدر و دیگر علما شیعه، به زبان اندونزی ترجمه و چاپ شده است.

انقلاب اسلامی همراه با نوشته‌های شهید مرتضی مطهری، جعفر سبحانی، علامه طباطبایی و دیگر اندیشمندان شیعی، که به زبان اندونزیایی ترجمه شده‌، به جامعه ازدحام راه یافت، به گونه‌ای که پس از سال‌های تمام حجب نسبت به علما و روحانیان، آنان را از نو به علما و فلسفه دانان علوم اسلامی عاشق ساخت و این پدیده مثبت را می‌توان در چند برابر شدن علاقه‌مندی آنان به آموزش علوم اسلامی نگرش باصره کرد.

اندونزی

آمار شیعیان

گرچه آزادی دین در قانون اساسی اندونزی آمده است، اما دولت رسماً تنها شش دین را به رسمیت می‌شناسد: اسلام، پروتستان، آیین کاتولیک روم، هندوئیسم، بودیسم و کنفسیوس. اندونزی اگرچه دولتی اسلامی نیست؛ با این حال کشوری است با بیشترین جمعیت مسلمان. بیش از ۸۶/۱ درصد از کل جمعیت اندونزی مسلمان، ۸/۷ درصد مسیحی، ۳ درصد هندو و ۱/۸ درصد نیز به بوداییان و وابستگان تابعین ادیان دیگر خاص دارد. بیشتر بودایی‌ها در اندونزی معاصر چینیان بومی‌اند. اگرچه اکنون آیین هندو و بودا در اقلیت هستند، با اینحال تأثیرات قابل توجهی بر فرهنگ اندونزیایی گذاشته‌اند. در قرن سیزده اولین دین مستجاب شده از سوی اندونزیایی‌ها تحت تأثیر بازرگانان شمال سوماترا اسلام بوده که در قرن ۱۶ دین مسلط در اندونزی گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *